Ciekawe zdjęcia do wpisu czy nowy motyw do bloga nie muszą być drogie — oto kolejne, legalne i darmowe źródła materiałów.

Po wpisie o legalnych źródłach książek i kursów nadszedł czas na część drugą, tym razem zajmę się tematem zdjęć i szablonów HTML.

Darmowe i legalne zdjęcia

Unsplash

Unsplash - zdjęcie z serwisu

Unsplash – zdjęcie z serwisu

Unsplash to moje ulubione miejsce z darmowymi zdjęciami. Sam wielokrotnie korzystałem w projektach właśnie stamtąd. Na podstawie API stworzono usługę hostowania zdjęć z serwisu jako placeholderów — unsplash.it (nie mylić ze źródłem: unsplash.com)

 • blisko 200 tysięcy zdjęć
 • licencja CC0

Linki: Unsplash, usługa hostowania placeholderów, zdjęcie na zrzucie ekranu

Pixabay

Pixabay

Pixabay

Pixabay to największy serwis w zestawieniu. Oprócz samych zdjęć twórcy udostępniają tutaj również ilustracje, grafiki wektorowe oraz materiały wideo.

 • ponad 930 tysięcy zdjęć, ilustracji, grafik wektorowych i wideo
 • licencja CC0

Linki: Pixabay

Pexels

Pexels

Pexels

Pexels na pewno nie imponuje rozmiarem biblioteki, zdjęć jest ledwo ponad 30 tysięcy. Serwis trafił do zestawienia za rozszerzenia, które oferuje (oficjalne bądź firm trzecich). Dedykowana aplikacja dla systemów Windows i macOS czy wtyczka do Photoshopa są idealnymi rozwiązaniami do szybkiego tworzenia prezentacji bądź projektów. Miłym dodatkiem jest dodatkowa baza z materiałami wideo.

 • ponad 30 tysięcy zdjęć i wideo
 • aplikacja dla systemów Windows i macOS, wtyczka do Photoshopa i PowerPointa, receptura IFTTT dla Androida
 • licencja CC0

Linki: Pexels, rozszerzenia Pexels, Pexels Videos

Google Grafika

Google Grafika - wybór licencji

Google Grafika – wybór licencji (kliknij na zdjęcie, by zobaczyć pełen rozmiar)

Let me Google that for you — najpopularniejsza wyszukiwarka świata potrafi wyszukać zdjęcia z licencjami Creative Commons. Polecam wejść na stronę, na której dane zdjęcie się znajduje i sprawdzić szczegóły (na przykład czy możemy wykorzystać dane zdjęcie komercyjnie).

 • ∞ zdjęć
 • różne licencje

Darmowe i legalne szablony

Creative Market

Creative Market

Creative Market

Creative Market jest platformą do sprzedaży swoich szablonów, motywów, zdjęć, grafik lub innych prac i dodatków. Ceny zaczynają się od $2 za licencję. Za mocną CM stronę uznaję możliwość synchronizacji swoich zakupów bezpośrednio do Dropboxa.

Co tydzień udostępnianych jest 6 darmowych produktów. Najczęściej są to grafiki lub zdjęcia, rzadziej pojawiają się szablony i motywy. Dzięki „Free Goods” mam m.in. grafikę, która pełni rolę tła w nagłówku bloga i na portalach społecznościowych (linki znajdują się po prawej 😉).

 • ponad płatnych 1,2 miliona produktów (szablony, motywy, zdjęcia, grafiki, czcionki, dodatki)
 • różne licencje
 • 6 darmowych produktów co tydzień

Linki: Creative Market, Free Goods

Start Bootstrap

Start Bootstrap

Start Bootstrap

Start Bootstrap to baza darmowych motywów i szablonów opartych o framework Bootstrap. Część motywów oprócz wersji statycznych ma przygotowane przez społeczność wersje dla CMS-ów. Osobiście polecam je ze względu na czysty, przejrzysty kod, co jest bardzo pomocne w przypadku szablonów.

 • ok. 40 motywów i szablonów
 • licencja MIT

Linki: Start Bootstrap

Jeżeli spodobał Ci się powyższy wpis, chcesz podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami lub masz jakąś uwagę – udostępnij wpis i zostaw komentarz poniżej. Możesz też przeczytać jeden z polecanych wpisów. Dzięki, że tutaj jesteś ❤️


Źródła: zdjęcie w tle