Jestem jedną z tych osób, które oprócz praktycznego podejścia do tematu programowania, czyli nauki przez kodowanie i pisanie, lubią też czytać na ten temat, czy to artykuły lub poradniki, czy również książki. Nie musimy jednak wydawać fortuny na naszą edukację – wystarczy chwila poszukiwań i odnajdujemy (niemal) darmowe źródła wiedzy i co najważniejsze – legalne.

Jeśli nie jesteś zainteresowany programowaniem, to nic nie szkodzi, bo część przedstawionych przeze mnie źródeł zawiera również książki dla zafascynowanych fantastyką, komiksami, kryminałami etc., dla każdego coś dobrego 🙂

Książki

Packt: Free Learning – Free Technology eBooks

Baner reklamowy PacktPub Free Learning

Packt to z najbardziej znanych wydawców książek na temat programowania, przede wszystkim dotyczącego web developmentu. Oferują oni jednego e-booka dziennie w programie „Free Learning – Free Technology eBooks„. Zakres „rozdawanych” pozycji jest ogromny – od webdevu i programowania gier, przez robotykę (Arduino), aż do hakowania sieci na Kali. Wystarczy zarejestrować się i codziennie odbierać nową książkę na swoją półkę, skąd można ją pobrać (praktycznie wszystkie są w formacie PDF, EPUB i MOBI) lub czytać on-line w specjalnie przygotowanym czytniku Packtu.

Humble Bundle

Logo Humble Bundle

Część z Was może kojarzyć Humble Bundle już z promocyjnych okazji na gry. Zauważyliście jednak, że oprócz gier i miesięcznej subskrypcji jest też zakładka z książkami? Często pojawiają się tam książki związane z programowaniem. Na ten moment (początek kwietnia 2017) można w formule „Pay What You Want” (od $1) kupić zestaw co najmniej 4 książek związanych z Pythonem. Co tydzień lub dwa następuje rotacja ofert, najczęściej można tam spotkać komiksy, fantastykę lub programistyczne właśnie. Przy okazji wspieramy również organizacje charytatywne – my się cieszymy ze zdobywania wiedzy, a potrzebujący z pomocy, którą dzięki nam mogą otrzymać.

Legimi (wybrane miasta w Polsce)

Logo Legimi

Osoby korzystające z miejskich bibliotek m.in. w Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku, Sopocie i Bydgoszczy mogą udać się z ważną kartą biblioteczną po kod, dzięki któremu mogą aktywować miesięczny lub roczny dostęp do bazy e-booków udostępnionych przez Legimi – aż 18 tysięcy pozycji. Prawdziwa perełka czytelnictwa.

Kursy

Udemy (#kursyudemy)

Logo Udemy

Udemy to jedna z największych platform e-learningowych na świecie. W ofercie znajdziemy ponad 45 tysięcy tutoriali wideo z zakresu programowania, rozwoju osobistego, nauki języków, fotografii etc. Nie przejmujcie się wysokimi cenami, większość z nich jest najczęściej w przedziale 5-15€. Jest jeszcze sposób, by znaleźć je za darmo.

Na Wykopie znajduje się specjalny tag autorski poświęcony kursom na Udemy – #kursyudemy. Warto tam zaglądać codziennie, żeby nie przegapić okazji na dobry poradnik za darmo (promocje i kody rabatowe są ograniczone czasowo). Nie musicie się rejestrować, wystarczy wrzucić stronę do zakładek i regularnie tam zaglądać.

Wes Bos (#JavaScript30, What The Flexbox?)

Baner reklamowy #JavaScript30

Wes Bos jest kanadyjskim full stack web developerem. Stworzył dwa ważne dla każdego web deva kursy dotyczące JavaScriptu i nowości w CSS – flexboxa.

  • #JavaScript30 to trzydziestodniowy tutorial dotyczący czystego JavaScriptu. Nie ma tam ani grama jQuery lub innych bibliotek, są za to świetne rozwiązania związane z ES6, designem stron lub zabawą z urządzeniami mobilnymi.
  • What The Flexbox zawiera 20 filmów dotyczących flexboxa. Pierwsza część dotyczy podstawowych zagadnień, wyjaśnia i pokazuje pojęcia, w drugiej znajdziemy praktyczne zastosowanie w codziennej pracy z CSS-em.

Oba te kursy to świetna podstawa dla juniora, dzięki którym zdobędzie doświadczenie i pozna nowe funkcjonalności JS-a i CSS-a. Polecam je każdemu początkującemu devowi.

Post scriptum

Zachęcam do korzystania z legalnych źródeł. Książki, kursy czy inne zasoby w dzisiejszych czasach są łatwo dostępne i przede wszystkim tanie. Tak, jak przemija już piractwo muzyki czy filmów (dziękuję pan Spotify i Netflix), tak samo powinno się stać z piraceniem książek. Blisko dwa miliony osób w Polsce dzięki Legimi może nic nie płacić , by mieć dostęp do 18 tysięcy książek, a każdy z nas na Humble Bundle za jednego dolara może kupić 4 e-booki. Nie bądź cwaniak, daj piątaka lub idź do biblioteki.

Jeżeli spodobał Ci się powyższy wpis, chcesz podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami lub masz jakąś uwagę – udostępnij wpis i zostaw komentarz poniżej. Możesz też przeczytać jeden z polecanych wpisów. Dzięki, że tutaj jesteś ❤️


Źródła: Tło wpisu, baner reklamowy PacktPub, logo Humble Bundle, logo Legimi, logo Udemy, baner reklamowy #JavaScript30